آخرین مطالب :
شما اینجا هستید: خانه » مهدویت » پرسش و پاسخ » آیات در مورد مهدویت و امام زمان علیه السلام

آیات در مورد مهدویت و امام زمان علیه السلام

623 بازدید

به نام خدا

پرسش: آیا در زمان ظهور نیز قرآن ، ترجمه شده و در اختیار مردم قرار می گیرد ؟

پاسخ: در مورد امکان ترجمه قرآن کریم در عصر ظهور به سایر زبان‌ها برای بی‌نیازی از زبان عربی، باید توجه داشت که آنچه محور است و زبان وحی به شمار می‌رود، قرآن عربی و است. در عصر ظهور، حضرت(ع) معارف قرآن را با همه عمق و گستردگی آن در سطح جهانی، بسط و گسترش می‌دهد و در حقیقت، عصر ظهور ، عصر حاکمیت قرآن و توسعه معارف قرآنی است.
در این راستا مسلماً برای مردم جهان که دارای زبان‌های مختلف‌اند مفاهیم قرآن طبق فهم و زبان آنان ترجمه و تفسیر خواهد شد تا همگی بتوانند از نور قرآن بهره‌مند گردند و به رشد و تعالی برسند. گرچه ممکن است در اثر گسترش علوم و امکانات در آن زمان، سایر مردم دنیا نیز بتوانند به زبان عربی تسلط یابند و زبان عربی به صورت یک زبان جهانی در کنار سایر زبان‌ها در‌آید.
به هر حال آنچه مسلم است این است که عصر ظهور عصر شکوفایی قرآن است، و اگر چنانچه توسعه و ترویج فرهنگ قرآنی در جهان نیاز به ترجمه زبان‌های مختلف داشته باشد قطعاً حضرت به این مهم اقدام خواهند نمود. اما روایت خاصی مبنی بر انجام ترجمه و یا عدم آن در دست نمی‌باشد.

پرسش: آیا نام امام زمان (عج) در قرآن آمده است یا نه ؟ و اگر نیامده به چه دلیل است ؟

پاسخ: خیر نام ایشان در قرآن نیامده است؛ علت این را ما نمی‌دانیم. البته برخی از بزرگان گفته‌اند شاید یکی از علت‌ها این باشد که اگر نام حضرت در قرآن ذکر می‌شد، دشمنان قرآن را تحریف کرده‌ و تغییر می‌دادند و ما دیگر نمی‌توانستیم به درستی از قرآن استفاده کنیم. خداوند برای آنکه قرآن دچار دست‌کاری و تغییر نشود، نام ائمه(ع) را در قرآن ذکر نکرد. البته آیات متعددی از قرآن مربوط به امام زمان(ع) است؛ از جمله آیه ۱۰۵ سوره انبیاء، آیه ۵۵ سوره نور و آیه ۳۳ سوره توبه.

پرسش: چگونه می توان از طریق قرآن کریم با امام زمان ارتباط برقرار کرد؟

پاسخ: تلاوت قرآن و شرکت در جلسات ترجمه و تفسیر، کار بسیار خوبی است و روح را جلا می‌دهد. انسان را با وظایف شرعی خود آشنا می‌سازد و در سایه عمل به وظایف او را به امام زمان نزدیک‌تر می‌کند. به علاوه می‌توان برای سلامتی امام زمان قرآن تلاوت کرد یا برای شادی روح مادر بزرگوارشان نرجس خاتون قرآن خواند و با این راه موجب رضایت خاطر امام عصر(عج) و شامل شدن دعای خیر حضرت در حق شما گردد. اینها همه ارتباط روحی با امام زمان(ع) محسوب می‌شود و انشاءالله اثرات فراوانی در زندگی دارد.

پرسش: دین و قران جدید حضرت چیست ؟

پاسخ: با مراجعه به مصادر حدیثی روشن میشود تعبیر دین جدید و قرآن جدید در روایات وجود ندارد بلکه تعبیراتی مشاهده میشود که ممکن است از مجموعه آنها چنین استنباط شود که حضرت دین جدید میآورد. تعبیراتی مانند “سلطان جدید، امر جدید، قضا جدید، سنه جدیده” البته در برخی احادیث تعبیر “کتاب جدید” مطرح شده است. در این زمینه علما و اندیشمندان بزرگوار ما مباحثی مطرح کرده اند که به پاره ای از آنها اشاره میشود:
الف. مطابق برخی روایات، بخشی از احکام به جهت نبودن شرایط آنها توسط معصومین بیان نشده است و فقط علم آنها نزد اهل بیت(ع) باقی مانده است که در عصر ظهور بیان میشود.
ب. بخشی از احکام به جهت دور شدن مردم از حقایق دین، مهجور و فراموش میشود که در عصر ظهور زنده و احیا میشود.
ج. به علت برخی موانع، برخی از احکام به درستی اجرا نمیشود. عصر ظهور دوران اجرای کامل و صحیح احکام است.
د. در عصر ظهور به علت بالا رفتن سطح فکر و آمادگی و قابلیت بیشتر معارف دینی، حقایق و معرفتهای دینی به صورت گسترده در اختیار مردم قرار میگیرد.
هـ. اسلوب و روشی که امام مهدی(ع) در حکومت داری از آن استفاده میکند با روشهای رایج و شناخته شده در نزد مردم متفاوت است.
و. در طول تاریخ، به علت آن که امامت و مدیریت معصوم پذیرفته نشد و نا اهلان اختیار حکومت و برطرف کردن نیازهای فکری و دینی را به عهده گرفتند که نتیجه آن نیز غیبت امام معصوم(ع) را رقم زد، بدعتها و انحرافاتی در دین به وجود آمد که در پارهای از موارد از مسلمات و ضروریات دین شمرده شد. تلاش فقهای شیعه به علت مظلومیت و اقلیت آنان ره به جایی نبرد. در عصر ظهور بدعتها از بین میرود.
مجموعه عوامل یاد شده باعث میشود که دین در عصر ظهور برای مردم به صورت جدید به تصویر در آید نه این که دین جدید و قرآن جدید بیاید. امام مهدی(ع) جانشین خاتم الانبیا است. خاتمیت پیامبر و دین اسلام از ضروریات تفکر اسلامی است که در جای خود اثبات شده است.
ناگفته نماند که در زمان ظهور قرآن منسوب به امام علی(ع) نیز ممکن است در اختیار مردم قرار گیرد. این قرآن از لحاظ متن و محتوا تفاوتی با قرآن فعلی ندارد بلکه شامل تفاسیر و شأن نزول و برخی نکات دیگر است که استفاده صحیح از قرآن را میسر میکند. ممکن است منظور از کتاب جدید، قرآنی باشد که منسوب به امام علی(ع) است.

پرسش: سوره ها و آیاتی که مستقیما در مورد ظهور و غیبت و آثار ظهور امام زمان (عج) آمده است ، کدام است ؟

پاسخ: در مورد ظهور: توبه ۳۲و۳۳ ـ فتح ۲۸ ـ صف ۸ ـ انبیاء ۱۰۵ ـ نور ۵۵٫ در مورد غیبت آیه‌ای که مستقیما دلالت کند نداریم، بلکه با توجه به روایات، می‌توان به «بقره ۳ ـ ملک ۳۰» اشاره کرد.

پرسش: علت نیامدن نام حضرت در قران ؟

پاسخ: پیرامون امام زمان(ع) و ظهور او اختلاف و ابهامی نیست. مسلمانان اعم از شیعه و عامه (اهل سنت) ظهور جهانی او را پذیرفتهاند. او را از فرزندان پیامبر(ص) و فاطمه زهرا(س) میدانند.
پیرامون آن وجود مقدس نقاط مشترک فراوانی میان دو فرقه اصلی مسلمانان وجود دارد. آنچه محل اختلاف است وجود حضرت مهدی(ع) است. شیعیان معتقدند او فرزند امام حسن عسکری(ع) است که در سال ۲۵۵ هـ.ق به دنیا آمده و زنده است. عامه دو گروه شدند. اکثریت آنان معتقد به ولادت آن بزرگوار نیستند بلکه میگویند ایشان در آخر الزمان و نزدیک ظهور به دنیا میآید. گروه کمی از آنان مانند شیعه معتقد به ولادت و حیات امام مهدی(ع) هستند. البته سؤال میتواند به گونهای دیگر مطرح شود: چرا نام امام علی(ع) و اهل بیت در قرآن ذکر نشده است که پاسخ به آن مجالی دیگر میطلبد.

پرسش: آیا در قران اشاره ای به حضرت مهدی (ع) شده است ؟ لطفا ایات مربوط را ذکر نمایید ؟

پاسخ: آیات متعددی از قرآن، قابل اشاره به حضرت است، چه از حیث تفسیر و چه از حیث تأویل و با کمک روایات. جلد پنجم از کتاب «معجم احادیث امام مهدی» پیرامون آیاتی است که به حضرت و ویژگی‌های او اشاره کرده است و بیش از ۲۵۰ آیه مطرح گردیده است از جمله: توبه /۳۲و۳۳ ـ فتح/۲۸ ـ صف/۸ ـ انبیاء/۱۰۵ ـ نور/۵۵ ـ قصص/۵ ـ حدید/۱۷ ـ لقمان/۲۰ ـ هود/۸۶ ـ بقره /۱۴۸ ـ ملک/۳۰٫

۴ نظر

  1. باسلام خداوند نگهدارتان باشد العاقبت للمتقین

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

Scroll To Top