آخرین مطالب :
شما اینجا هستید: خانه » بانک صوت و فیلم » مستند دست پنهان / قمه زنی

مستند دست پنهان / قمه زنی

935 بازدید

مستند دست پنهان / لینک مستقیم دانلود

در خصوص مستند ” دست پنهان ” می توان گفت که درباره تاریخچه ، نتایج قمه زنی و نظر مراجع تقلید در این باره منتشر شده است. این مستند که پژوهشی درباره پیدایش قمه زنی در دوره صفویه، سوء استفاده شیعه ستیزان و عوامل تفرقه افکن وهابی از این موضوع و نیز فتوا و برخورد مراجع و علمای شیعه درباره قمه زدن است.

این مستند در ابتدا به تاریخچه قمه زنی و سیر تاریخی مبارزه علمای شیعه با انحرافات در عزاداری ها پرداخته است. پس از آن در این مستند به صدور فتوای امام خمینی (ره) در خصوص منع قمه زنی و حمایت های فکری علما و روحانیونی از جمله آیت الله سید محمد باقر صدر و آیت الله مرتضی مطهری، از فتوای امام خمینی (ره) اشاره می کند.
در ادامه به حکم حکومتی آیت الله خامنه ای  درباره قمه زنی می پردازد و به صورت اجمالی به چندین فتوا از علمای بنام مانند آیت الله العظمی اراکی، آیت الله العظمی مکارم شیرازی، آیت الله العظمی فاضل لنکرانی، آیت الله العظمی مظاهری، آیت الله نوری همدانی و … در زمینه قمه زنی و به حمایت از حکم و فتوای مقام معظم رهبری پرداخته می شود.

مدت زمان : قسمت اول ۱۹ دقیقه، قسمت دوم ۵ دقیقه

کاری از : دفتر فرهنگی فخر الائمه علیهم السلام [به سفارش اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم]

دانلود مستند دست پنهان – قسمت اول

——————————————

دانلود مستند دست پنهان – قسمت دوم

فتاوای مراجع وعلمادرمبارزه بابدعتها وقمه زنی وتیغ زنی ازصدسال پیش تاکنون

۱-آیه الله سید ابوالحسن اصفهانی: در گذشته چون در دید برخى ‏غیر مسلمانان تاثیر سوء داشت،برخى علما به حرمت زنجیر زدن و قمه زدن و خون ازسر و پشت‏ خویش جارى کردن فتوا دادند.در مقابل آنان نیز علماى دیگرى در پاسخ به ‏استفتاهاى مردم، حکم به جواز دادند.

این مساله،بارها در گذشته منشا کشمکش هاى‏ مذهبى گشته است.

از جمله آیه الله سید ابو الحسن اصفهانى فتوا به حرمت داد و سیدمحسن امین از او انتقاد کرد و این مساله به مطبوعات و مجلات آن روزگار کشیده شد واز آن پس بازار استفتاء و افتاء داغ شد و مجموعه‏ هایى نیز که حاوى این نظرات فقهى بود،منتشر گردید.

نظیر آن سبت‏به قمه زنى هم در تاریخ معاصر وجود دارد.

متن یکی از فتاوای ایشان: “ان استعمال السیوف و السلاسل و الطبول و الابواق و مایجری الیوم امثاله فی مواکب الغرا بیوم عاشورا انما هو محرم و هو غیرشرعی.” یعنی :”به کار بردن شمشیرها (قمه زنی) و زنجیرها و طبل ها و بوق ها و کارهایی مانند این امور که امروزه در دسته های عزاداری و در روز عاشورا معمول است همه حرام و غیر شرعی است.”

این فتوا نیز موجب اختلافات و سر و صدای شدیدی شد و برخی از وعاظ در سخنرانی های خود آیت الله اصفهانی را به سختی مورد انتقاد و حتی اهانت قرار دادند. ولی وی هرگز حاضر نشد از فتوا و عقیده خود دست بردارد و خوشایند جاهلان و بی خردان سخن بگوید.

منبع:موسوعه العتبات المقدسه،ج۸،ص۳۷۸(پاورقى) با نقل:فرهنگ عاشورا صفحه۱۹۸ جواد محدثى.

منبع فتوای ایشان: دایره المعارف تشیع ج۲ ص ۵۳۱. و همچنین اعیان الشیعه ج۱۰ ص ۳۷۸. و همچنین تاریخ سیاسی عراق معاصر نوشته استاد حسین شبر ج۲ ص ۳۴۰ . و همچنین هکذا عرفتهم نوشته حعفر الخلیلی ج۳ ص ۲۰۷.

۲- حضرت امام خمینی(ره): در شرایط و اوضاع کنونی از قمه زدن خودداری شود و عزاداری و سینه زدن مانعی ندارد.     (استفتاءات امام، ج ۳، سؤالات متفرقه، س ۳۷)

۳-حضرت آیت الله خامنه ای:  قمه ‏زنى علاوه بر اینکه از نظر عرفى از مظاهر حزن و اندوه محسوب نمى‏ شود و سابقه ‏اى در عصر ائمه(ع) و زمان‏ هاى بعد از آن ندارد و تأییدى هم به شکل خاص یا عام از معصوم(ع) در مورد آن نرسیده است در زمان حاضر موجب وهن و بدنام شدن مذهب مى ‏شود؛ بنابراین در هیچ حالتى جایز نیست. و چنانچه در این مورد نذرى وجود داشته باشد، نذر واجد شرایط صحّت و انعقاد نیست. (اجوبه الاستفتاءات، س ۱۴۶۱)

۴-حضرت آیت الله اراکی:  دستور ولی امر مسلمین مبنی بر جلوگیری از اعمال خرافی درعزاداری محرم لازم الاطاعه است.  منبع: پیرامون عزاداری عاشورا٬ دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم٬ ص۳۷

۵-حضرت آیت الله مکارم شیرازی: بر عزاداران عزیز لازم است از کارهایی که موجب وهن مذهب می گردد و یا آسیبی به بدن آنها وارد می  کند خودداری کنند. (کلمه قمه زنى)

۶- حضرت آیت الله میرزا جواد تبریزى: عزادارى خامس آل عبا از مهم‏ترین شعائر دینى و رمز بقاى تشیع مى‏ باشد؛ولى بر عزاداران عزیز لازم است از کارهایى که موجب وهن مذهب و سوء استفاده دشمنان اسلام و اهل بیت(ع) مى‏شود، اجتناب کنند. (استفتاءات، س۲۰۰۳ و ۲۰۱۲ و ۲۰۱۴)

همچنین: ایشان در چند جای دیگر در این رابطه فتاوی دارند از جمله:

*”عزاداری باید طوری باشد که موجب وهن بر شیعه نباشد.”منبع: استفتائات جدید، ص۴۵۶٫

*”داخل بودن این اعمال در عزاداری امام حسین علیه السلام جای تامل دارد.”منبع: طریق النجاه، میرزا جواد تبریزی، ج۲، ص۴۴۵٫

*”داخل بودن قمه زنی در عزاداری سیدالشهداء علیه السلام و اهل بیت و اصحاب ایشان سلام الله علیهم، ثابت نیست؛ پس بر همه مومنین لازم است که انچه به عنوان گونه ای عزاداری محرز و ثابت است اختیار نمایند، همچون گریه نمودن و سینه زنی و برپا نمودن دسته های عزاداری و حرکت ان تاحد امکان به سوی اماکن عمومی برای عزاداری. خداوند شما را در خدمت به اهل بیت علیهم السلام موفق دارد و جزای خیر در دنیا و اخرت بدان دهد. ” منبع: متن دستخط و متن عربی این فتوا در کتاب قمه زنی سنت یا بدعت، نوشته مهدی مسائلی، چاپ گلبن اصفهان، ص۱۵۵ و ۱۵۶ موجود است.

۷-حضرت آیت الله حسین نوری همدانی:  مکتب سالار شهیدان حضرت ابی عبد الله علیه السلام، مکتب امر به معروف و نهی از منکر و چشمه جوشان ارزشهای اسلامی است و تاریخ خونبار عاشورا همیشه با آفریدن حماسه ها و موج ها و با به حرکت در آوردن احساسات و عواطف، الهام بخش کلیه نهضت ها و قیام هایی که علیه ظالمان و جباران روزگار صورت گرفته، بوده است… این خاطره به جوش آورنده  خونهایی است که در دل علاقه مندان این مکتب موج می زند. مخصوصا در جهان کنونی که دشمنان اسلام از اسلام سیلی خورده و منافع نامشروع خود را از دست رفته می بینند، در فکر انتقام گرفتن از اسلام ناب محمدی هستند، لذا لازم است (شیعیان) با مراسم عزاداری کار زینبی بکنند یعنی با منطق اسلام توام و از هرگونه حرکتی که این دین مقدس را بی منطق قلمداد نماید، منزه باشد و عزاداران محترم و متعهد  به جای اینکه قمه را فرق خود بکوبند در فکر آن باشند، قمه را بر سر دشمنان اسلام که اراضی آنان را اشغال و در فکر تضعیف آنان می باشند و منابع آنان را غارت و بالاخره هر روزی با ترفند جدیدی حیات اسلامی آنان را به مخاطره می اندازند، بکوبند.  (نورى، استفتاءات، ج ۲، س ۵۹۷٫)

۸-حضرت آیت الله جوادی آملی: چیزی که مایه وهن اسلام و پایه هتک حرمت عزاداری است جایز نیست، انتظار می رود از قمه زنی و مانند آن پرهیز شود. منبع: متن دستخط و متن عربی این فتوا در کتاب قمه زنی سنت یا بدعت، نوشته مهدی مسائلی، چاپ گلبن اصفهان، ص۱۸۰موجود است.

۹-حضرت آیت الله علی مشکینی: بعد التسلیم و التحیه امور مذکور فوق بنفسه در شرع اسلام مورد اشکال و بلکه بعضی از آنها ذاتا محرم است مسلمین باید از وارد کردن آنها در مراسم تعزی حضرت حسین علیه الصلاه و السلام که یکی از عبادات است جدا خودداری نمایند علاوه آنکه  عزاداری آن حضرت عمل سیاسی است پس باید ازمخلوط شدن کارهایی که جنبه سیاسی آن را مخدوش و یا عنوان خرافیت و وهن اسلام می بخشد اجتناب نمود گذشته از اینها اعمال فوق مورد نهی مقام معظم ولایت امر مسلمین قرار گرفته و حکم معظم له واجب الاتباع است …منبع: متن دستخط و متن عربی این فتوا در کتاب قمه زنی سنت یا بدعت، نوشته مهدی مسائلی، چاپ گلبن اصفهان، ص۱۷۹موجود است.

۱۰-حضرت آیت الله حسین مظاهری: چون مقام معظم رهبری فرموده اند که در عزاداری ها قفل و قمه زدن و مانند اینها نباشد، پیروی از امر ایشان برهمه واجب است.  منبع: متن دستخط و متن عربی این فتوا در کتاب قمه زنی سنت یا بدعت، نوشته مهدی مسائلی، چاپ گلبن اصفهان، ص۱۵۸موجود است.

۱۱-حضرت آیت الله فاضل لنکرانی:  با توجه به گرایشى که نسبت به اسلام و تشیع بعد از پیروزى انقلاب اسلامى ایران در اکثر نقاط جهان پیدا شده، و ایران اسلامى به عنوان امّ القراى جهان اسلام شناخته مى شود، و اعمال و رفتار ملت ایران به عنوان الگو و بیانگر اسلام، مطرح است لازم است در رابطه با مسایل سوگوارى و عزادارى سالار شهیدان حضرت ابى عبدالله الحسین (علیه السلام)به گونه اى عمل شود که موجب گرایش بیشتر و علاقمندى شدیدتر به آن حضرت و هدف مقدس وى گردد. پیداست در این شرایط، مسأله قمه زدن نه تنها چنین نقشى ندارد، بلکه به علّت عدم قابلیت پذیرش و نداشتن هیچگونه توجیه قابل فهم مخالفین، نتیجه سوء بر آن مترتب خواهد شد. لذا لازم است شیعیان علاقمند به مکتب امام حسین (علیه السلام) از آن خوددارى کنند. و چنانچه در این مورد نذرى وجود داشته باشد، نذر واجد شرایط صحّت و انعقاد نیست.(جامع‏المسائل، ج، س ۲۱۷۳٫۱)

۱۲-حضرت آیت الله اسماعیل صالحی مازندرانی: باسمه العلیم. از منابع فقه چه لبیه و چه لفظیه بالخصوص او بالاطلاق او العموم جواز و اباحه قمه زنى فضلا از رجحان آن در مراسم عزادارى سالار شهیدان امام حسین‏علیه السلام مستفاد نمى‏گردد، بلکه مقتضاى ادله و عناوین ثانویه حرمت و عدم جواز است لذا اجتناب از آن واجب و لازم است. برادران ایمانى مى‏دانند که قمه را باید بر فرق قمه کشان خائن و قداره بندان جانى زد .(محرم الحرام ۱۴۱۵ – خرداد ۱۳۷۳)

۱۳-حضرت آیت الله حسین راستی کاشانی: بر همه مؤمنین واجب است از اینگونه امور اجتناب نمایند و با پیروی از رهبری و وحدت کلمه، دشمنان اسلام را از آسیب رساندن به اسلام و مسلمین مأیوس گردانند.

۱۴-حضرت آیت الله ابراهیم امینی: با توجه به اینکه مشروعیت امور فوق به اثبات نرسیده و در شرایط کنونی موجب وهن مذهب شیعه می شود، اجتناب از آن بر عزاداران امام حسین(ع) لازم است. « با اینکه عزاداری برای سرور شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام یک عبادت و موجب تقرب به خدای سبحان است  و ائمه معصومین علیهم السلام در این باره تاکید دارند لکن بر علاقه مندان به اهل بیت واجب است از انجام امور فوق اجتناب نمایند زیرا اولا امور مذکور در بین عرف مردم به عنوان عزاداری نرسوم نیست و حکم به استحباب و مشروعیت آنها بدون وجه است ثانیا در اوضاع و شرایط کنونی جهان امور مذکور از خرافات به شمار می رود و موجب وهن شیعه می باشد و ثالثا مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای دامت براکاته از انجام این قبیل امور نهی شدید فرموده اند و اطاعت از معظم له بر همه شیعیان و پیروان ولایت فقیه لازم و مخالفت با آن حرام است بدین جهت از عموم شیعیان انتظار می رودکه در انجام مراسم عزاداری از این قبیل امور اجتناب نمایند خدا ما را از شیعیان راستین امام حسین علیه السلام قرار دهد »

۱۵- حضرت آیت الله شرعی:مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای مدظله العالی حماسه عاشورای حسنی را یکی از شاخص های قوی و توانمند مبارزات اصیل شیعی می دانند و به استناد تاریخ ثبت شده و متقن کربلا و روایات رسیده از معصومین صلواه الله علیهم اجمعین اقامه عزای سالار شهیدان را افضل قربات دانسته و تاکید شدید بر آن دارند ایشان می فرمایند حرکت های سنی عاشورا می بایست بیانگر و تقویت کنند پیام جهاد ایثار شهادت و ترجمان اسلام و مکتب باشدقمه زنی و قفل زنی و … یک فرآیند ناموزون و ناهماهنگ با اهداف اصیل و ارزشهای عظمی است که موجب وهن مکتب عاشورایی است در این ارتباط بر آحاد عزاداران و عاشوراییانواجب است فرمان و حکم ولی امرمسلمین جهان را  اطاعت نمایند بدیهی است سهل انگاری و عدم اطاعت مبغوض حضرت حق متعالی است

 

منبع : وبلاگ دست پنهان

۱۵ نظر

 1. فتوای جناب ایه الله العضمی وحید خراسانی مرجع عالی قدر شیعه در این بیانات نیست که ایشان در فتوای خود حتی اسرار بر قمه زنی دارند

 2. آیت الله شیخ حسین وحید خراسانی :
  سینه بزنید ، گریه کنید ، زنجیر بزنید ، (( خون هم اگر شد بریزید )) …

  • چه کشید امیرالمومنین(علیه السلام) از دست همین هایی که فکر میکردن در فکر دین هستند و تیشه به ریشه اسلام میزدند همین خوارج الان در عصر ما هم هستند……….به قربان مظلومیت سیدعلی

 3. کم خالی ببندید

 4. رسول اکرم
  هر چقدر امامان کفر وپیروان ضلالت درازبین بردن آثارونشانه های کربلا بکوشند روز به روز اثرآن پدیدارتر میگردد.

 5. چرا بخش دوم از فایل فشرده خارج نمیشه؟؟؟؟؟؟؟؟
  ؟؟؟؟؟؟؟

 6. سید حسین الموسوي

  سلام ، چـرا نظـر مراجعی که حلال کردن را نمیــزارید؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  اگه قمه موجب وهن مذهبه پس نذری ، توسـل از دیدگاه وهابیت وهن مذهبمونه…!!!!!!!!!
  اگه آسیبه ، سیگار بدترین آسیـب داره ؛؛؛ چرا حلالـــــــــه؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • بانک صوت و فیلم

   سلام
   چه کسی تو هیئت سیگار می کشه ؟!
   ارتباط نذری ، توسل و سیگار با قمه زنی را متوجه نشدم!
   برای اطمینان از اثر منفی این عمل کافی است واژه های Shiite (به معنای شیعه) و ashura(به معنای عاشورا) را در بخش تصاویر گوگل سرچ کنید تا ببینید این عمل –که هیچ وجوبی برای آن در فقه شیعه ذکر نشده و حتی حکم بر حرمت آن نیز داده شده است- چه نمودی از مذهب تشیع و واقعه عاشورا به مخاطب غیرمسلمان ارائه می دهد.

   • سلام رفیق
    کسی فتوا بر وجوب قمه زنی نداده ولی خیلی از علما گفتن حلاله!!!
    در ضمن حالا سیگار حرومه و کسی تو هیئت نمیکشه ، قلیون چی؟
    نکته دیگه اینکه ما هر کاری رو که مسخره کردن که نباید ترک کنیم . خیلی از اهل کفر نماز خوندنو هم مسخره میکردن…
    کاری وهن مذهبه که ما تو مذهب خودمون دلیلی بر انجامش نداشته باشیم… نه چیزی که مسخره میکنن…
    شما بهتره دلایل موافقان قمه زنی رو بخونی تا یکطرفه سمت قاضی نرفته باشی…
    لبته امام صادق ع فرمودن حافظ اسرار ما باشید .. من هم با علنی بودن این کار مخالفم و لی تو خفا چی؟

    حالا اگه هم مخالفید حداقل به نظر دیگران احترام بزارید…
    یاعلی

  • داداش یه خرده اطلاعات رو افزایش بده سیگار هم حلال نیست

 7. اخبار بانکداری، مشاوره و نظر مقاله از برجسته کسب و کار و امور مالی نویسندگان

  اخبار در مورد سرمایه گذاری. یافتن آخرین مقالات، فیلم ها، عکس ها و وبلاگ ها در مورد سرمایه گذاری

  http://ir.bankingn.com

 8. ولی فقیه زمان امر به پرهیز از قمه زنی داده اند،پس دهان های یاوه گویان بسته!!!

 9. این هم وجوب قمه زنی از نظر سید صادق روحانی
  آخه بدعت تا کجا
  شرمم میاد که بگم اینها علمای ما هستند
  http://www.rohani.ir/istefta-644.htm
  http://www.istefta.net/question/599

 10. افسانه سر به محمل کوبیدن حضرت زینب سلام الله علیها

  http://jang-cyberi.blogfa.com/post/973

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

Scroll To Top