آخرین مطالب :
شما اینجا هستید: خانه » دفاع مقدس » بازخوانی شهادت سرداران رشید اسلام:شهیدان فکوری،نامجو،فلاحی، کلاهدوز و جهان آرا

بازخوانی شهادت سرداران رشید اسلام:شهیدان فکوری،نامجو،فلاحی، کلاهدوز و جهان آرا

198 بازدید

روز ۷ مهر ۱۳۶۰ به دنبال سقوط هواپیمای سی-۱۳۰ ارتش در منطقه کهریزک تهران پنج تن از فرماندهان نظامی کشور به شهادت رسیدند. این حادثه در پی موفقیت عملیات ثامن الائمه و شکست حصر آبادان به وقوع پیوست، زمانی که فرماندهان نظامی برای ارائه گزارش این پیروزی به امام، عازم تهران بودند.

 هواپیما در ساعت ۱۹:۵۹ روز هفتم مهرماه در جنوب غربی کهریزک دچار سانحه میشود و به علتی نامشخص هر چهار موتور هواپیما همزمان خاموش میشود. خلبان تلاش میکند هواپیما را در همان منطقه به زمین بنشاند. چرخهای هواپیما بوسیله دستگیره دستی باز میشود و هواپیما در زمین ناهموار فرود میآید اما پس از طی مسافتی، در نقطهای متوقف و بال چپ هواپیما به زمین اصابت میکند. هواپیما آتش میگیرد و ۴۹ نفر سرنشین آن از جمله ۵ تن از سرداران رشید اسلام به درجه شهادت نائل آمدند.

 این ۵ شهید بزرگوار که در حال خدمت به میهن اسلامی به جوار رحمت حق تعالی شتافتند عبارت بودند از: ۱ـ سرلشکر فلاحی (رییس ستاد مشترک ارتش) ۲ـ سرلشکر سید موسی نامجو (وزیر دفاع) ۳ـ سرلشکر یوسف کلاهدوز (قائم مقام سپاه پاسداران) ۴ـ سرلشکر فکوری (مشاور جانشین رییس ستاد مشترک ارتش) ۵ـ سرلشکر جهانآرا (فرمانده سپاه پاسداران خرمشهر و آبادان)

 دقیقا سه روز پس از شکست حصر آبادان این ۵ شهید بزرگوار که نقش مهمی در پیروزی این عملیات و سازماندهی نیروهای ارتش و سپاه داشتند در حالی که پس از بازدید از منطقه آبادان و مواضع آزاد شده توسط رزمندگان شورآفرین اسلام جهت ارائه گزارش کار به محضر حضرت امام خمینی (ره )عازم تهران بودند به شهادت رسیدند.

 اگرچه شهادت این بزرگواران و فرماندهان قدر ارتش و سپاه برای مردم ما پس از آن پیروزی دلنشین بسیار تلخ و ناگوار بود ولی این واقعه سبب گردید که همه جهانخواران و استعمارگرانی که حامی تمام عیار صدام بودند بدانند ارتش و سپاه در کنار همند و هیچ نیرویی نمی تواند عامل تفرقه و جدایی میان این دو عنصر عظیم هدایت کننده جنگ شود.

 و حضرت امام خمینی (ره ) در پیامی که بمناسبت شهادت این شهیدان بزرگوار صادر نمودند. چه زیبا فرمودند که : چه سعادتمند بودند این شهیدان که دِین خود را به اسلام و ملت شریف ایران ادا نمودند و به جایگاه مجاهدین و شهدای اسلام شتافتند.

 شهید سرلشگر ولی الله فلاحی جانشین رئیس ستاد ارتش – سال۱۳۱۰ در طالقان متولد شد، پس از پیروزی انقلاب ایران (۱۳۵۷) به سمت فرماندهی نیروی زمینی ارتش منصوب شد و از آغاز جنگ ایران و عراق در جبهه ها حضور دائم داشت و پس از برکناری بنی صدر از فرماندهی کل قوا، طی حکمی از سوی امام خمینی (ره) مسئولیت جانشین فرماندهی نیروهای مسلح ستاد مشترک به وی واگذار شد. با شروع جنگ تحمیلی وی اکثر اوقات خویش را در جبهه های نبرد می گذراند و عملیات های نظامی را از نزدیک نظارت می کرد. وی در طول خدمت به علت شایستگی توانست تا درجه سرتیپی و گذراندن دوره دانشکده فرماندهی و ستاد پیش برود.

 فرازی از وصیت نامه شهید بزرگوار ولی الله فلاحی

می خواهم به پروردگار جهانیان معتقد باشید. به رسالت محمد امین و پیغمبران سلف و روز رستاخیز مومن باشید. به پیشوایان دین و مذهب از طوایف مختلف احترام بگذارید. تمام انسان هایی را که در گذشته و حال و آینده به نحوی از انحا برای انسان های دیگر مفید بوده اند محترم بدانید. شهید سید موسی نامجو وزیر دفاع در سال ۱۳۱۷ در بندرانزلی بدنیا آمد و پس از انجام تحصیلات ابتدایی و متوسطه به تحصیل در دانشکده افسری ادامه داد و به درجه افسری رسید. او پس از انقلاب ۱۳۵۷ ایران در مسئولیت هایی چون عضو هیئت علمی و فرماندهی دانشکده افسری و وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح مشغول به کار شد.

 حضرت آیت الله سیدعلی خامنه ای، رهبر فرزانه انقلاب اسلامی، در وصف تلاش های شهیدنامجو در دانشگاه افسری امام علی(ع) ارتش جمهوری اسلامی ایران فرموده اند: «شهید نامجو با شجاعت و تلاش خستگی ناپذیر خود این دانشکده را احیاء کرد و با توجه به نقش دانشکده افسری نیروی زمینی در حفظ اصول و ارزشهای انقلاب، توطئه های استکبار جهانی را خنثی کرد.»

 شهید جواد فکوری مشاور جانشین ستاد ارتش در سال ۱۳۱۷ در تبریز بدنیا آمد و پس از اتمام تحصیلات متوسطه وارده دانشکده خلبانی شد. و این دوره را با موفقیت بپایان رساند او همچنین دوره های تکمیلی خلبانی مقدماتی مدیریت خلبانی (اف-۴) فرماندهی گردان هوایی و فرماندهی ستاد را با موفقیت طی کرد.

پس از تشکیل کابینه محمد علی رجایی با حفظ سمت به عنوان وزیر دفاع برگزیده شد. یک سال و چند ماه وزیر بود و پس از اینکه سرهنگ معین پور به فرماندهی نیروی هوایی گمارده شد، وی مورد تشویق قرار گرفت و به سمت مشاور جانشینی رئیس ستاد مشترک ارتش انتخاب شد.

 شهید یوسف کلاهدوز قائم مقام فرماندهی کل سپاه در روز اول دی ماه ۱۳۲۵ در شهرستان «قوچان» متولد شد. مونس و همدم او در تمامی اوقات قرآن کوچکی بود که پیوسته همراه داشت و هرگاه فرصت می یافت آن را می گشود و از سرچشمه زلال این وحی الهی سود می جست. همین امر یعنی پیروی جزء بجزء احکام الهی و دستورات قرآن او را به گونه ای ساخته بود که زندگی وی پر از خیر و برکت باشد.

 فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی«خرمشهر»، شهید محمد جهان آرا در سال ۱۳۳۳ در خانواده ای مستضعف، مسلمان، متعهد و دردکشیده در« خرمشهر» متولد شد. صبر و استقامت، فداکاری و شهادت طلبی از خصایص بارزی بود که وجود سید را بسان شمعی در انقلاب ذوب نمود و جان شیرینش را فدای جانان کرد.

 گوشه ای از وصیتنامه

انقلاب بیش از هرچیز برای ما یک ابتلای الهی و یک آزمایش تاریخی و اجتماعی است و در جریان این ابتلا باید رنج، محرومیت، مصایب و ناملایمات را با آغوش باز بپذیریم و در برابر آشوبها و فتنه ها با خلوص و شهامت بایستیم و از طولانی شدن این ابتلا و افزایش سختیها و ناملایمات نهراسیم، زیرا علاوه بر اینکه خود را از قید آلودگیهای شرکین و وابستگیها، پاک و خالص می کنیم، انقلابمان و حرکت امت شهیدپرور، عمیقتر و استوارتر می شود و از انحراف و شکست مصون می ماند.

 منابع:

۱٫ آرشیو روزنامه های اطلاعات و جمهوری اسلامی، مهر و آبان ۱۳۶۰

۲٫ تاریخ ایران

۳٫ پایگاه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان

۴٫ پایگاه اطلاع رسانی راسخون

۵٫ پایگاه اطلاع رسانی ارتش جمهوری اسلامی ایران

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

Scroll To Top